8 tipů na krásné dětské knížky za výhodnou cenu

Michaela Šrajerová
Zveřejněno 30.10.2019

Dny se krátí, noci jsou čím dál delší… Mnozí lidé si stěžují, mně to nikdy až tak nevadilo. Když nastane toto období, rádi si zalezeme do postele hned po večeři, vezmeme knížku a čteme si, vyprávíme příběhy. Pokud jste i Vy a Vaše děti milovníky knížek, přináším pár tipů na knížky, které u nás slavily úspěch. Navíc jsou to knihy za velmi příznivé ceny, takže nemusíte mít obavu, že byste koupili drahou knihu, která by Vám poté ležela doma.

Knížky pro nejmenší

U nejmenších čtenářů je nejdůležitější, aby kniha zaujala svými obrázky. Kolem roku jsme si s dětmi nejvíce prohlížely Minipedie od Nakladatelství Svojtka. V nabídce je opravdu velké množství titulů a najdete je v  mnoha e-shopech, takže si jistě vybere každý, dle svých preferencí. Já objednávala v e-shopu SEVT, neboť má ve svém sortimentu také výtvarné a kreativní potřeby, hračky, drogerii aj., takže jsem spojila s nákupem dalších potřebných věcí. Navíc! Pokud se zaregistrujete k odběru newsletteru a nakoupíte zboží nad 960 Kč, bude odečteno 100 Kč z hodnoty nákupu.

Pro trochu starší děti je ideální například Velká obrázková knížka Medvědi. Na stránkách je již více obrázků, takže je vhodné zařadit až když se dítě dokáže skutečně soustředit a zorientovat se ve více podnětech. Knížka je ale velmi povedená a medvědí svět zaujme určitě všechny malé čtenáře, kteří si teprve začínají vytvářet slovní zásobu.

Krátké pohádky před spaním

U větších dětí již s obrázkovými knížkami většinou neuspějete. Důležitý je příběh, který je zavede do jiného světa a pomůže jim rozvíjet jejich fantazii. Nabídnu tedy několik tipů na knížky se zajímavými příběhy, ale také dostatkem obrázků, které jsou vhodné především pro předškolní děti.

Při nákupech jsme s dcerou narazily na knížku Pokladnice překrásných pohádek. Dceru zaujal už obal, na kterém  jsou  víly, které jsou u nás momentálně velmi oblíbené. Protože byla kniha poměrně levná, svolila jsem k nákupu, ale nic velkého jsem od knihy nečekala. Po přečtení jsem byla ovšem mile překvapená. Jedná se o krátké a především originální pohádky, které jistě zaujmou všechny děti.

Na e-shopu jsme potom dokoupily ještě knihu Vyprávění na dobrou noc, která je ze stejné edice. Nejsem zastánce přísného rozdělování na holčičí a klučící věci, ale ve věku kolem tří let už se setkávám s tím, že sami chlapci růžovou, a podobné barvy, odmítají a to nemluvím o princeznách a vílách. S tímto titulem byste ale uspět mohli. Má modrý obal, díky čemuž nepůsobí holčičím dojmem, jako předchozí knížka, a témata už také nejsou tolik zaměřená na děvčata, takže by mohla projít i u chlapců.

Krásné knížky s příběhy

Jak už jsem psala, víly jsou teď u nás populární. Pokud to máte také tak, přidám ještě jeden tip. Jedná se o knížku Vílí pohádky od Dariny Dyntarové. Příběh pojednává o malé víle Barborce, která se narodila v kouzelném lese, kde si najde nové kamarády, se kterými zažívá různá dobrodružství. Myslím, že nákupem určitě nešlápnete vedle.

Povedené příběhy a krásné ilustrace najdete v knížce Dobrodružství s myškami. V knize potkáte rodinu Hryzálkových, která zažívá různá dobrodružství. Kniha je v pevné vazbě, má 96 stran a pořídíte ji opět za velmi příjemnou cenu. Hračky 4kids nabízí v akci za krásných 119 Kč.

V hlavní roli Mraveneček

Někdy se zadaří a na pěknou knížku narazíte úplnou náhodou. Tak se nám to stalo s knihou Mraveneček na cestách, kterou dcera náhodně vytáhla z regálu při poslední návštěvě knihovny. Knížka je rozdělaná na 7 krátkých příběhů, které vypráví o mravenečkovi a o tom, co zažívá na svých cestách, na které se vydává pěšky, jindy stopem či pomocí hmyzího letadélka. Za příběhy  najdete vždy ještě něco navíc – hádanky nebo třeba doplňkové informace o zvířátkách z příběhu apod.

Pokud by vás knížka zaujala, zkuste se poohlédnout také po volném pokračování Mravenečkova dobrodružství, kde se mraveneček vydává na záchrannou akci svého strýce a cestou potkává mnoho nových přátel, ale také nepřátel, před kterými se musí mít na pozoru.

Svět knížek – to je velké téma. Na trhu je nepřeberné množství titulů pro všechny věkové kategorie. Proto se k tématu určitě ještě někdy vrátím. Pokud vás některý uvedený titul zaujme, budu ráda. Třeba využijete i jako vánoční dárek.

Pro někoho je těžké po celém dni ještě zmobilizovat poslední síly a trávit čas přes uspáváním četbou dětem. Věřte, že i pár minut četby denně pomůže Vašemu dítěti v rozvoji slovní zásoby, ale také emočním vývoji. Navíc spolu můžete strávit jedinečné chvíle, na které budete jistě jednou vzpomínat. Zkuste tedy vydržet, určitě se to vyplatí 🙂

Mějte se krásně a čtěte, čtěte, čtěte!

Vaše Spořivá máma

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *