6 tipů na dětská odrážedla a odstrkovadla

Michaela Šrajerová
Zveřejněno 21.5.2020

Dnešním článkem bych ráda předala několik tipů pro rodiče nejmenších dětí, kteří přemýšlí o zakoupení dětského odrážedla. Každé dítě je jiné, některé miluje pohyb od malička, některé má rádo spíše klid a jistotu, a pohybové aktivity až tak nevyhledává. Jízda na odrážedle zlepšuje motoriku, koordinaci, učí rovnováze. Proto si myslím, že by své vozítko mělo mít každé malé dítě.

Pojmy odstrkovadlo a odrážedlo

Pokud bych měla být naprosto přesná, je třeba rozlišit pojmy odstrkovadlo a odrážedlo. Odstrkovadlo je dvoustopé vozítko, které je určeno dětem, které se učí chodit. Dítě sedí, odstrkuje se… Není zde zatím potřeba udržet rovnováhu. Oproti tomu odrážedla jsou vozítka jednostopá, kde je těžší udržet rovnováhu, a proto jsou určena dětem starším a již pohybově šikovnějším. Často se ale můžeme setkat s tím, že jsou odstrkovadla zařazena do kategorie ,,Odrážedla“ či jsou tak přímo nazvána.

Klasická ,,motorka” často postačí

V případě, že se chystáte zakoupit odstrkovalo pro nejmenší, doporučím tato tři: Yupee odrážedlo Enduro, Puky Pukylino a Teddies Funny Wheels.

Pokud bych měla zmínit výhody a nevýhody odrážedla Enduro, musím mezi plusy uvést pořizovací cenu a hmotnost. Když jsme vybírali první odrážedlo, měla jsem pocit, že bychom do podobných věcí měli investovat a dětem koupit kvalitní, dražší výrobky. Realita je ovšem taková, že se jedná o poměrně krátkodobou záležitost a nejdůležitější je, aby se jednalo o věci účelné, které budou dobře skladovatelné a bude s nimi snadná manipulace. Proto u nás nakonec zvítězila motorka Enduro. Ve chvíli, kdy si dcera usmyslela, že už cestu domů nepojede, jsem byla ráda, že mohu motorku snadno vzít do ruky nebo položit na kočárek. Abych byla spravedlivá, má i své nevýhody, a to je hlučnost a možná i menší stabilita.

Ale je otázka, jak se na to díváte. Možná, že umožní snazší přechod mezi odstrkovadlem a odrážedlem, neboť od malička musí dítě více pracovat s rovnováhou.

Stabilní Pukylino

Puky Pukylino je výrobek německé firmy, kterému nelze upřít velmi kvalitní zpracování. Jedná se o skutečně bytelné odstrkovalo, které je stabilní. Dětem se líbilo, je pohodlné, díky pogumovaným kolečkům je jízda tichá.  Nevýhodou je vyšší pořizovací cena. Je ovšem málo pravděpodobné, že by první dítko odstrkovadlo poničilo, takže určitě ještě prodáte dál.

Nepřekonatelným problémem pro mě byla ale hmotnost a horší skladnost. Výrobce uvádí hmotnost kolem 2,7 kg, a to už se docela pronese. Navíc není tak skladné – hůře se tedy bude převážet na kočárku nebo v autě, kde zabere poměrně hodně místa.

Odstrkovadlo a odrážedlo v jednom

Určitým kompromisem by mohlo být odrážedlo Teddies Funny Wheels 2v1. Jedná se o povedený výrobek, který je kompletně vyráběn v České republice. Pořizovací cena není také nejnižší, ale vzhledem k tomu, že má sloužit jako odstrkovadlo a také odrážedlo, si myslím, že je cena ještě velmi příznivá.

Jak jsem již naznačila. Zprvu lze využít jako dvoustopé odstrkovadlo, poté stačí dvě zadní kolečka nahradit kolečkem jedním, zvýšit výšku sedla  a okamžitě získáte odrážedlo, které bude moci, Vaše dítě, využít do zakoupení prvního kola.

Kdybych měla shrnout výhody: skvělý moderní design, stabilita, skladnost, poměrně nízká hmotnost, dlouhá využitelnost. Nevýhodou je vlastně jen cena, která ale ve výsledku není až tak vysoká. Pokud bych měla vybírat znovu, myslím, že by Funny Wheels zvítězil.

Naše jednička mezi odrážedly

Pokud jste, stejně jako my, začínali klasickým odstrkovadlem a čeká Vás tedy výběr odrážedla, určitě doporučím našeho oblíbence First Bike. Velkou výhodou je, že se dá sedlo, oproti jiným typům,  snížit na poměrně malou výšku. Děti ho tak mohou využívat od útlého věku. Navíc je možné zakoupit adaptér, který velmi rychle nasadíte a snížíte tak výšku sedla o dalších několik centimetrů. Syn, kterému ještě nebyly ani 2 roky, a je pohybově velmi šikovný, tak může jezdit již nyní na odrážedle.

Další výhody: vysoce odolný rám, který absorbuje nerovnosti terénu a chrání tak dětskou páteř před otřesy, doživotní záruka na rám a vidlici, řídítka se nepřetočí, vhodné pro děti od 22 měsíců do 5 let, maximální nosnost 35 kg. O kvalitě svědčí i řada ocenění, která toto odrážedlo získalo. Jediné mínus, které řadu rodičů odradí, je pořizovací cena.

Další tipy

Osobní zkušenost nemám, ale chválu jsem slyšela také na odrážedlo Yedoo OneToo. Výhodou je výškově nastavitelné sedlo i řídítka, hmotnost je přijatelná (pod 4 kg). Velmi pěkný design, velká nabídka barevného provedení.

Poslední tip bude opět od již zmíněné firmy Puky. Jedná se o dětské odrážedlo LR1L. Jako plus vidím, že kupujete výrobek od osvědčené značky, která je známá tím, že jsou její výrobky kvalitní a mají dlouhou životnost. Opět možnost nastavení optimální výšky sedla i řídítek.

Výrobce upozorňuje na superlehkou konstrukci. Fakt je ale ten, že předešlá odrážedla mají hmotnost nižší. Jako nevýhodu vidím také minimální výšku sedla, která je 35 cm, což odpovídá dítkům od 90 cm výšky. Zde byste mohli narazit na problém, že dítě je schopné jezdit, ale nemůže, protože nedosáhne na zem a tím pádem nemůže odrážedlo pořádně ovládat.

 

Přeji Vám šťastnou ruku při výběru, ať Vaše děti najdou v jízdě zalíbení 🙂

Za týden se opět ozvu!

Vaše Spořivá máma

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *