5 tipů, jak vybrat ideální jídelní stůl

Michaela Šrajerová
Zveřejněno 5.11.2021

V současné době je velkým trendem spojená kuchyně s obývacím pokojem a jídelnou. Často se tak stává centrem rodinného dění právě jídelní stůl. Zde se po celém dnu schází celá rodina, aby usedla ke společné večeři. I když je v dnešní hektické době velmi obtížné usednout ke stolu se všemi členy domácnosti, je dobré se o to aspoň pokusit. Takové chvilky jsou velmi důležité, proto bychom se měli snažit, aby jich bylo co nejvíce.

A právě proto bychom výběr jídelního stolu neměli podcenit. Jídelní stůl by měl zapadat do celkového designu bytu či domu, měl by být praktický, ale zároveň také pohodlný pro uživatele.

 1. 5 tipů, jak vybrat ideální jídelní stůl | Zdroj fotky: Prodávající internetový obchod

  Přemýšlejte o využití volného prostoru

  Úplně prvním faktorem, který rozhoduje při výběru stolu, je prostor. Kolik máme volného prostoru pro jídelní stůl? Pokud žijeme v menším bytě či zbyl na jídelnu menší prostor, měli bychom se poohlédnout po menším čtvercovém či obdélníkovém stole. Pokud rodinná domácnost čítá do 3 osob, je možné stůl umístit jednou hranou přímo na stěnu a tím ušetřit potřebné místo. V případě potřeby lehce stůl odtáhnete, díky čemuž získáte místo pro dalšího stolovníka.

  Stejně tak lze využít obdélníkový stůl. Od věci není ani zakoupení rozkládacího stolu. Velmi rychle tak můžete získat více míst pro další rodinné příslušníky, kamarády apod. Pokud Vám to tedy prostor jen trochu dovolí, určitě doporučujeme popřemýšlet o tomto řešení.

  V potaz je nutné vzít rozměr stolu s ohledem na prostor, ale také na komfort uživatelů. Minimální výška jídelního stolu je udávána na 75 cm, jídelní prostor pro každého by měl být potom min. 40 x 60 cm. Pokud budou drženy tyto rozměry, mělo by být stolování pro všechny zúčastněné komfortní. U rozkládacích stolů se může stát, že nebude doporučený prostor dodržen. Zde je dobré popřemýšlet, jak často bude rozklad stolu využíván. Pokud se má jednat jen o krátkodobé, ne příliš časté, řešení, určitě se zvládnou všichni přizpůsobit trochu nepohodlí. Odměnou jim jistě bude společně strávený čas s lidmi, kteří byli ke stolu pozváni.

 2. 5 tipů, jak vybrat ideální jídelní stůl | Zdroj fotky: Prodávající internetový obchod

  Jaký tvar stolu bude ideální?

  Dnes je na trhu velké množství zboží, ze kterého můžete vybírat. Volit můžete také z různých tvarů stolu. Mezi nejoblíbenější patří stůl obdélníkový, čtvercový, kulatý, setkat se můžeme také s oválným. Všechny mají své klady, ale také zápory:

  • obdélníkový – tento tvar je volen mezi nakupujícími nejčastěji. Vybírat můžete z mnohých rozměrů, proto lze využít i v menším prostoru. Pokud máte ovšem místa dostatek, určitě neváhejte a vyberte si dostatečně velký stůl, který se může stát skutečnou dominantou společného rodinného prostoru.
  • čtvercový – jídelní stůl čtvercového tvaru doporučujeme do menších domácností. V menších bytech a garsonkách jistě velmi dobře poslouží a neubere značně na prostoru. Naopak ve větších jídelnách by čtvercový stůl zapadl, proto nebývá až tak často volen.
  • kulatý – kulaté stoly nejsou v běžných domácnostech vidět až tak často. Hlavním negativem je jejich prostorová náročnost. Pokud máte v jídelně místa dostatek, určitě zauvažujte i o tomto typu stolu. Velkou výhodou je, že nikdo nesedí v čele, všichni jsou si vlastně ,,rovni” a pocitově blíže. Absenci hran jistě ocení také rodiče menších dětí.
  • oválný – také oválné stoly jsou nejsou v českých domácnostech až tak obvyklé. Na druhou stranu mohou být kompromisem mezi stolem kruhovým a obdélníkovým. Pokud tedy narazíte při výběru na zajímavý stůl oválného tvaru určitě ho ihned nezavrhujte.
 3. 5 tipů, jak vybrat ideální jídelní stůl | Zdroj fotky: Prodávající internetový obchod

  Volit můžete z několika typů materiálu

  Nyní přichází na řadu volba materiálu. Zvolit stůl dřevěný, skleněný či z lamina? V současné době se řada lidí vrací k přírodním materiálům. Pokud i vy patříte k příznivcům přirozenějšího stylu a své bydlení byste chtěli zařídit v přírodních barvách za použití dřevěného nábytku, určitě neváhejte. Kvalitně zpracovaný stůl vydrží dlouhá léta, takže může sloužit vaší rodině skutečně dlouho. Navíc se u bytelného dřevěného stolu musí cítit dobře snad každý, kdo k němu usedne. Nevýhodou je potom vyšší pořizovací cena a fakt, že není od věci jednou za čas stůl ošetřit prostředky k tomu určenými, abychom prodloužili jeho životnost a podpořili pěkný vzhled.

  Nižší pořizovací cena se potom pohybuje u jídelních stolů z laminátu. Ačkoliv se nejedná o stůl dřevěný, najdete dnes velké množství typů, které se svým vzhledem dřevěným stolům velmi blíží. Určitě tedy není potřeba zavrhovat laminátové stoly hned na začátku. Je ale dobré pohlídat si kvalitu zpracování – především byste se měli informovat, zda je stůl opatřen ABS hranami, aby se Vám po čase nezačaly odlepovat.

  Jídelní stůl YOHANN je vyroben z laminátové MDF desky v oblíbeném dekoru San Remo. Svým vzhledem skvěle zapadne do moderních, ale také přírodněji vybavených domácností. Navíc lze zakoupit za velmi příznivou cenu.

 4. 5 tipů, jak vybrat ideální jídelní stůl | Zdroj fotky: Prodávající internetový obchod

  Pro moderní prostory

  Vybírat můžete nejen ze stolů dřevěných a laminátových, ale také skleněných. Velkou nevýhodou těchto stolů je údržba. Je fakt, že je na skleněné ploše vidět každá šmouha, proto určitě není vhodné volit do domácností, kde jsou děti či pobýváte většinu času doma a stolujete denně několikrát. Tady je asi hlavní rozhodnutí na ženě, zda bude ochotná věnovat čas a energii udržování desky stolu v čistotě a lesku.

  Na druhou stranu je nutno přiznat, že skleněné stoly působí v moderním prostoru velmi pěkně a designově skvěle zapadnou. Mohou pomoci také opticky zvětšit prostor, který nepatří k největším.

  Pokud se bavíme o modernějším duchu bydlení, je potřeba zmínit také možnost betonového nábytku. Jídelní stůl s betonovou deskou vypadá skutečně zajímavě, bohužel je VELMI zajímavá také pořizovací cena. Proto rozhodně není tento typ stolu pro každého. Opět se ale nabízí možnost kompromisu v laminátových stolech. Zakoupit lze jídelní stoly s betonovým vzhledem za poměrně příznivé ceny.

 5. 5 tipů, jak vybrat ideální jídelní stůl | Zdroj fotky: Prodávající internetový obchod

  Zakoupit lze celé jídelní sestavy

  V nabídkách prodejců nábytku můžete najít také celé jídelní sestavy. V případě, že si nechcete lámat hlavu výběrem jídelních židlí, které by k zakoupenému stolu ladily, je toto ideální cesta. Již při nákupu budete mít představu, jaký bude výsledný vzhled celé sestavy, navíc budete mít jistotu, že budou dodány židle se stolem v tu samou dobu.

  Praktická jídelní sestava dřevěného stolu se 4 židlemi je velmi oblíbená. Zpracování nábytku je vysoce kvalitní, konstrukce židlí i stolu je vyrobena z masivního dřeva, deska stolu je laminovaná. Pohodlné sezení zajišťují měkké podsedáky.

  Velkým pozitivem je možnost volby mezi několika dekory. V nabídce najdete jídelní sestavu v bílé barvě, dekoru olše, ořechu a třešně. Může tak vybrat variantu, která bude nejlépe ladit s Vaším interiérem.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *