5 tipů, jak vybrat správnou matraci

Michaela Šrajerová
Zveřejněno 24.9.2021

Výběr matrace není rozhodně snadná záležitost. Spánkem strávíme téměř třetinu života, proto je potřeba věnovat dostatek času samotnému nákupu a vybrat matraci, která bude pro Vás ta nejlepší. Vynaložený čas a energie se Vám jistě vrátí, neboť správně zvolená matrace bude sloužit mnoho let. Navíc Vám pomůže dosáhnout kvalitního spánku, který je nezbytný pro zdravý životní styl.

 1. 5 tipů, jak vybrat správnou matraci | Zdroj fotky: Prodávající internetový obchod

  Rozměr jako první filtr

  Pokud se rozhodnete pro novou matraci, vždy bude prvním filtrem, který byste v každém e-shopu měli zvolit, rozměr. Velikost postele je jasně daná, proto je nejlepší začít selekci dle tohoto parametru. U manželských postelí, o šířce 160-180 cm, je potřeba rozhodnout, zda zvolíte dvě samostatné matrace nebo jednu ucelenou matraci vhodnou právě do manželské postele.

  U první varianty je jistě velkou výhodou možnost zvolit si matraci, která nejlépe vyhovuje každému z partnerů. Můžete tak zohlednit věk, tělesnou hmotnost, preferovanou pozici při spánku apod.

  Nevýhodou může být střední spoj, který nebude zcela ucelený a může vadit v případě, že budete spát právě ve středové části postele. Mnoho rodičů navíc zohledňuje fakt, že malé děti chodí spát k nim do postele, a právě v tomto středovém místě spí nejčastěji.

  Pokud by nakonec zvítězila druhá varianta a rozhodli jste se pořídit jednotnou matraci, můžete vybírat z několika typů. Nás zaujala matrace Columbus 160×200 cm. Nejen, že disponuje skvělými anatomickými vlastnostmi, navíc působí velmi moderním a elegantním dojmem, a to díky výšce 28 cm.

 2. 5 tipů, jak vybrat správnou matraci | Zdroj fotky: Prodávající internetový obchod

  Berte v potaz věk uživatele

  Věk je při výběru matrace rozhodující. Pokud právě vybíráte matraci, pro svou ratolest, určitě je potřeba zaměřit pozornost na matrace s tuhostí 3 a více. Příliš měkká matrace by mohla napomoci k nesprávnému vývoji páteře dítěte, díky čemuž bychom mu mohli zadělat na zdravotní problémy v pozdějším věku. Minimálně do 15ti let věku se tedy doporučuje volit vyšší tuhost.

  Stejně tak je potřeba zohlednit věk u seniorů. Zde se nedoporučuje přílišná tuhost, aby matrace nepřispívala k bolesti kyčlí a kloubů. Na druhé straně může být nepohodlná i příliš měkká matrace a s ohledem na věk také méně praktická. Z měkčí matrace se bude seniorům mnohem hůře zvedat, proto je dobré vzít v potaz i tento fakt.

  Pro seniory, ale také děti, můžeme doporučit matraci Oakland. Jádro matrace je tvořeno studenou pěnou s 5ti komfortními zónami, které zajišťují tu nejlepší oporu. Matrace je středně tuhá – hodnota 3. Výška jádra je 19 cm, celková výška potom 21 cm, což by mělo vyhovovat právě seniorům. Doporučovaná výška, u starších osob, je minimálně 20 cm.

 3. 5 tipů, jak vybrat správnou matraci | Zdroj fotky: Prodávající internetový obchod

  Čím větší hmotnost, tím vyšší tuhost matrace

  Dalším velmi důležitým parametrem, na který musíte brát zřetel, je Vaše tělesná hmotnost. Uvádí se, že do 90 kg je v podstatě jedno, jakou tuhost matrace uživatel zvolí. Může volit především dle svých preferencí. U uživatelů, jejichž hmotnost přesahuje 90 kg doporučujeme vyšší tuhost matrace.

  Orientační tabulky uvádí doporučenou tuhost s ohledem na váhu takto:

  • do 110 kg střední tuhost T3
  • do 130 kg tvrdá T4
  • nad 130 kg velmi tvrdá T5

  Pokud jsou mezi partnery značné váhové rozdíly, doporučujeme partnerské matrace. Například zónová matrace Bohemical Medical Graphite nabízí dvě tuhosti. Strana RELAX SOFT je určena uživatelům s průměrnou hmotností, kteří mají radši měkčí matrace. Strana RELAX HARD je potom určena uživatelům s vyšší hmotností a nabízí stupeň tvrdosti 4. Zajistí tak pevnou oporu těla i osobám vyšší váhové kategorie.

 4. Rozhodující může být i poloha při spánku

  Při volbě tuhosti matrace rozhoduje především váhová kategorie uživatele. Důležitým faktorem ovšem může být i poloha, která při spánku převládá. Pokud nejčastěji spíte na boku, měla by Vám vyhovovat matrace měkká až středně tvrdá. Při spánku na boku zatěžujete matraci nerovnoměrně. Právě tento typ matrací by Vám měl ale poskytnut dostatečnou oporu a zároveň se přizpůsobit Vašemu tělu.

  Při spánku na zádech či na břiše je potom doporučována spíše matrace tvrdší. Pokud máte pocit, že pro Vás není typická žádná poloha a spíše po posteli ,,putujete” či Vám dlouho trvá než najdete správnou polohu, ve které usnete, může to být také známka špatně zvolené matrace.

  Pomoci by Vám mohl tzv. topper. Je to krycí nebo také vrchní matrace, kterou položíte na matraci stávající. Můžete tak změnit tuhost matrace, a to s nižší investicí než při nákupu matrace nové. Vrchní matrace, z paměťové pěny Memory Topper, se dá položit na jakoukoliv matraci, výška matrace je pouhých 6 cm, tuhost 3.

 5. 5 tipů, jak vybrat správnou matraci | Zdroj fotky: Prodávající internetový obchod

  Tip pro alergiky

  Na trhu je v dnešní době opravdu velké množství zboží. Pokud tedy máte nějaké specifické potřeby, rozhodně je neváhejte zohlednit již při samotném výběru. U jednotlivých matrací najdete, kromě klasických parametrů, také zmínku, zda se hodí pro alergiky. Pokud Vás trápí právě tento zdravotní problém, určitě vybírejte z matrací, kde dominují přírodní materiály.

  Vysoká, robustní ortopedická matrace ROMANTIKA KAŠMÍR pro alergiky by mohla být správnou volbou. Volit můžete z více rozměrů.

 6. Věnujte výběru matrace dostatečný čas! Od věci není také návštěva kamenných prodejen, kde si můžete vyhlédnuté matrace osobně vyzkoušet. Řada e-shopů nabízí také online poradny či zákaznické servisy, kde Vám poskytnou veškeré doplňující informace.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *