Jak správně pečovat o mléčné zuby

Michaela Šrajerová
Zveřejněno 10.9.2019

Bohužel jsem se již několikrát setkala s názorem, že péče o mléčné zuby není až tak důležitá. Vždyť přece vypadnou… Fakt je ale ten, že správné hygienické návyky děti získávají již v útlém dětství a pokud nedáte najevo, že je péče o zuby důležitá, ve školní věku budete návyky špatně měnit. A to nemluvím o tom, že díky nesprávné péči přibývá opravdu malých dětí s kazy. S tím potom může souviset také strach ze zubařů, který vzniká i proto, že je nutné malým dětem provádět zákroky, kterých se bojí. Tento negativní zážitek si potom mohou pamatovat celý život.

Pojďme tento začarovaný kruh nabourat a začněme na samém počátku. Věnujte řádnou péči i mléčným zubům, povídejte si o tomto tématu, choďte s dětmi na pravidelné preventivní prohlídky již od prvních zoubků. Děti se lépe sžijí s prostředím zubní ordinace a při nutnosti řešit nějaký problém nebude paní zubařka a prostředí úplně cizí.

Výběr pasty je důležitý

Na začátku stojí také správný výběr pasty. V dnešní době věc nelehká. Na trhu je velké množství zboží, proti sobě stojí dětské pasty s fluorem a bez fluoru. Jak tedy vybrat?

Já osobně začínám s pastami bez fluoru. Ze statistik vyplývá, že děti do 6 let sní až  60 % použité pasty. Fluor je sice pro tělo důležitý, ale ukazuje  se, že mnohem vhodnější je doplňování potravinami než pomocí zubních past. Při nadměrném příjmu fluoru totiž hrozí tzv. fluoróza, která se projevuje bělavými, u těžších poškození až žlutohnědými či hnědými skvrnami na zubech.

U obou dětí jsem jako první volila Dětský zubní gel od značky Weleda. Jedná se o oblíbenou a ověřenou značku, která mě zatím nikdy nezklamala. Pasta nepění, díky čemuž mohu ročnímu dítěti čistit zoubky i v leže a nemám obavu, že bude mít plnou pusu pěny.

Navíc! Nyní zakoupíte velmi výhodně. V lékárně Benu platí celé září speciální akce 2+1 zdarma, díky čemuž bude cena nejlevnějšího produktu odečtena.

Další tipy na pasty bez fluoru

Momentálně mě láká vyzkoušet pasty Jack n´Jill. Tato značka totiž nabízí velký výběr druhů, můžete tak čištění zoubků ozvláštnit a vybrat příchuť dle preferencí dítěte. Všechny druhy zakoupíte s akční slevou Econea, takže ušetříte oproti běžné ceně. E-shop také nabízí pravidelné speciální slevy, proto doporučujeme projít celou nabídku obchodu. Můžete si tak pořídit kvalitní produkty za velmi výhodné ceny.

Jako poslední jsem vybrala pastu  Urtekram. Zde již není takový výběr příchutí, pro mnohé může být ale příjemnější cena, za kterou je nabízena. Pasta obsahuje křídu a aktivní složky, které mají čistit zoubky, stimulovat dásně a navíc by měly mít také bělící účinky.

Ekologicky šetrné bambusové kartáčky

Pokud je Vám blízká ekologie, podívejte se, při nákupu pasty, zda není možné zakoupit také bambusový kartáček. Ukazuje se, že bambus má velmi širokou škálu využití a je mnohem šetrnější k přírodě než plast. Bambusové kartáčky zavádí do své nabídky stále více e-shopů, zakoupit můžete s rozmanitými motivy, takže jistě zaujmou i Vaše děti.

My objednávali první bambusový kartáček od Curanatura. Zakoupíte ho za příjemnou cenu 94 Kč. Za uvedenou částku získáte kvalitní kartáček nejen složením, ale také svými čistícími vlastnostmi. Navíc je designově velmi povedený.

Pokud dáváte, vzhledově, přednost plastovým kartáčkům, máme řešení i pro Vás. V e-shopu Econea zakoupíte kartáček, který na první pohled vypadá jako plastový, nicméně rukojeť kartáčku je ze 100% rozložitelného, geneticky nemodifikovaného kukuřičného škrobu. V e-shopu lze nakoupit s dopravou zdarma – můžete tak na svém nákupu výhodně ušetřit.

Udělejte z čištění zubů příjemný rituál

Mnoho rodičů řeší problém, že si děti čistit zuby nechtějí, nebaví je to… Zkuste si udělat z čistění zubů příjemný rituál, najděte si nějakou básničku či písničku, která Vaše dítko zabaví a odvede pozornost od samotného čistění. Jako děti jsme s bratrem dostali přesýpací hodiny, díky kterým jsme vydrželi dodržovat doporučený čas a čištění zubů bylo hned zábavnější.

Přesýpací hodiny jsou k dostání i nyní, vybírat můžete z různých motivů. Například tyto dřevěné přesýpací hodiny s Krtkem jistě potěší každé dítko.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *