7 tipů, jak chránit sebe a své děti před klíšťaty

Michaela Šrajerová
Zveřejněno 7.5.2020

V dnešním článku bych se ráda věnovala produktům, kterém Vám pomohou ochránit sebe a Vaše blízké proti klíšťatům, která se vyskytují hojně v lese, ale často také na zahradách. Velmi důležité je proto prohlížet důkladně děti, a samozřejmě i sebe, po jakýkoliv venkovních aktivitách v trávě, na louce, lese apod.

Vitamin D jako prevence před klíšťaty

Důležitá je prevence! V mnohých článcích můžete najít informaci, že je dobré před ,,klíšťovou sezónou“ zvýšit příjem vitaminu D. Přiznám se, že o tom ví již dlouho, ale nikdy jsem ještě nezkoušela. Pokud byste chtěli vyzkoušet, není na co čekat. E-shop.

Navíc můžete udělat zásobu, pro celou rodinu, za velmi výhodnou cenu. Benu nabízí, pouze tento měsíc, speciální akci, v rámci které zakoupíte 3 produkty MedPharma, ale zaplatíte pouze 2. Můžete tak pořídit třeba právě doplněk B – komplex Forte za příznivější cenu. Já osobně mám velmi dobrou zkušenost s doplňky Floradix. Pokud to máte také tak, můžete zkusit nasadit Salus Floradix Vitamin-B-komplex 250 ml. Produkt neobsahuje alkohol, konzervační látky či barviva. Vhodný je i pro děti, od 3 let.

Pomoci může i levandulový olej

Pokud víte, že budete pobývat v přírodě, určitě není od věci mít po ruce nějaký repelentní přípravek nebo aspoň levandulový olej. Ten v hlavní sezóně nevyndávám z kočárku a během dne sebe i děti průběžně mažu. Stačí lehce potřít nohy, ruce, např. také za krkem. U nás se olej skutečně osvědčil. V lese jsme téměř pořád a jediné klíště jsem si, minulý rok, přinesla ten den, kdy jsem se nenatřela. Samozřejmě se může jednat o náhodu, ale proč to nezkusit.

Levandulové oleje jsou velmi oblíbené při masážích, takže je nabídka poměrně široká. Já mám vyzkoušený Saloos Bio, který koupíte za velmi příznivou cenu 115 Kč. Navíc Notino nabízí různé speciální akce, díky kterým můžete na svém nákupu ušetřit ještě více.

Přírodní repelentní přípravky

Vyloženě repelentní účinky by měl mít Navia Repelentní tělový olej Anti Mosquito BIO. Jedná se o 100% přírodní produkt, který má odpuzovat klíšťata, komáry a další létající hmyz. Velmi sympatické je také to, že se jedná o firmu, kterou založila mladá žena z východního Slovenska. Ta vytvořila tuto značku poté, co studovala na lékařské a chemické fakultě a zjistila, s kolika škodlivými látkami přijde naše pokožka do kontaktu.

Pokud Vám to také není jedno, je dobré zajímat se důkladněji o složení produktů, které kupujete. Zcela přírodní je i repelent Ťuli a Ťuli. Ten obsahuje pouze nosný jojobový olej vysoké kvality a přírodní silice, které svým složením odpuzují hmyz. Velmi účinný je také při léčbě štípanců a otoků po bodnutí hmyzem.

V e-shopu Naureus můžete ušetřit také na dopravě, a to při nákupu nad 699 Kč.

Gely pro bezpečné odstranění klíšťat nejsou od věci

Přes veškerou prevenci se ovšem může stát, že si klíště domů přinesete. Přiznám se, že nemám úplně jasno v tom, kterým směrem kroutit a zda vůbec. Mazat či nemazat olejem…? Proto jsem byla velmi ráda, když jsem před dvěma roky objevila Gel IXOSAFE pro bezpečné odstranění klíšťat.

Gel obsahuje látku, která má pomoci klíště znehybnět a zamezit tak přenesení nákazy. Po nanesení látky se nechá několik minut působit, poté pomocí přiložené pinzety klíště, kývavým pohybem, vyndáte a nakonec je dobré postižené místo znovu namazat. Díky obsaženému denaturovanému líhu působí totiž antibakteriálně.

Na trhu se nejedná o jediný produkt, proto se ve pozeptejte ve své lékárně, co je možné zakoupit, či prozkoumejte nabídku e-shopů a najděte to nejvhodnější právě pro Vás. Vím např. ještě o českém produktu Klíšťák IXODERM, který funguje na stejném principu.

 

V nedávné době jsme měli, v blízké rodině, zkušenost s encefalitidou a skutečně není radno prevenci podceňovat! Klíšťata odpuzují výrazné vůně jako je zmíněná levandule, ale také třeba rozmarýn, tea tree, citrusy. Určitě by každý něco vhodného našel. Pokud tedy nemáte produkt, přímo k tomu určený, zkuste si ho vyrobit sami. Domácí repelentní přípravek lze připravit poměrně snadno a budete vědět, že jste pro své zdraví a jeho ochranu něco udělali.

V přírodě je krásně, tak se chraňme, ať si můžeme užívat přírodní krásy zcela bez obav 🙂

Vaše Spořivá máma

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *