8 tipů na společenské a karetní hry pro menší děti

Michaela Šrajerová
Zveřejněno 15.7.2020

Prázdniny jsou v plném proudu. Letošní rok je zatím hodně netradiční a možná už také pociťujete nedostatek kreativity a hledáte inspiraci, jak trávit čas se svými dětmi, když je letošní léto více propršené než obvykle a navíc jsme s dětmi doma již nějakou dobu.

Proto jsem se rozhodla v tomto a příštím článku představit hry, které by mohly Vaše děti zaujmout. Dnes se bude jednat především o společenské a karetní hry pro nejmenší a předškoláky.

“Člověče nezlob se” nikdy neomrzí

Naprostou klasikou je “Člověče nezlob se“. To by, dle mého, nemělo chybět v žádné domácnosti. Navíc je vhodné jako jedna z prvních opravdových společenských her, na které se děti učí respektovat daná pravidla. Ta nejsou nikterak složitá, takže je možné začít hrát již s tříletými dětmi.

Designově velmi povedené je Člověče nezlob se v pastelových barvách, kde najdete dřevěné figurky pandy, medvěda, lišky a zajíce. Navíc se dá zakoupit za velmi příznivou cenu, která se velmi blíží ceně za klasické ,,Člověče“.

Pro milovníky Krtečka jsem vybrala soubor Veselé hry s Krtkem. Sada obsahuje 4 herní plány, které jsou sestavené na principu hry Člověče nezlob se, 30 karetních kartiček a pexeso z tvrdého kartonu. Cena se pohybuje kolem 400 Kč, což je poměrně přijatelné, vzhledem k tomu, že se dá hrát 6 různých variant.

Loto: zábavně – vzdělávací hra

Už od dvou roků bylo u nás velmi oblíbené loto. Určitě doporučuji vyzkoušet. Hra se hraje na stejném principu jako známé Bingo, kdy se postupně vytahují obrázky, čísla, písmena apod. a je potřeba co nejdříve zaplnit své pole.

Vybírat můžete z poměrně velkého množství her. Můžete tak vybrat dle motivů, které Vaše dítko zajímají nejvíce nebo sloučit s funkcí vzdělávací a vybrat naopak obrázky, které dítko ještě nezvládá pojmenovat. Pro nejmenší je určeno např. Zvířátkové loto nebo Loto – dům, značky Granna. Zde dítě procvičí své pozorovací schopnosti, ale také třeba orientaci v prostotu – nahoře, dole, vpravo, vlevo.

Podpořte také hmat

Protože je dobré rozvíjet všechny smysly, doporučím hru Zajíc v pytli, která se zaměřuje na procvičení hmatu. Princip je stejný jako u hry Loto, jen je používán, jako dominantní smysl, hmat. Cílem je tedy najít hmatem v sáčku potřebné obrázky, které máte na vylosované kartě. Kdo své pole zaplní první, vyhrává.

Hmat podporuje také hra Hmatej a najdi. Jedná se velmi povedenou hru, která obsahuje neprůhledný sáček s 21 krásnými dřevěnými předměty a pole s obrázky, která bude nutné zaplnit. Mé srdce plesá nad zpracováním, peněženka již méně. Pořizovací cena není nejnižší, proto je dobré zvážit investici. Případně zakoupit hru Zajíc v pytli, která je na podobném principu za mnohem nižší cenu.

Originální karetní hra na motivy pohádky

Při psaní článku jsem narazila na karetní hru Poskládej si pohádku od firmy Djeco. A musím říci, že vážně uvažuji o jejím zakoupení. Cílem hry je nasbírat 6, po sobě jdoucích karet, díky kterým budete moci vyprávět příběh o Červené Karkulce. I zde číhá vlk, kterého budete muset zahnat, někdy se může dokonce stát, že Vám některou z karet sežere.

V popisu hry se uvádí, že se jedná o hru postřehovou a strategickou. Velmi dobře lze využít k rozvoji slovní zásoby a fantazie či procvičení schopnosti převyprávět známý příběh nebo ho dokonce vymyslet, dle vybraných obrázků. Hra je doporučena dětem od 4 do 7 let.

Příšerky jistě zaujmou

Na závěr ještě jeden tip na hru, po které momentálně pokukuji. Jedná se o hru Příšerky ze skříně, která dokonce získala nominaci na Hru roku v roce 2014. Ve hře jde o to zahnat nezbedné příšerky, které se dostaly na svobodu a hrozí, že obsadí místa kolem postele. Příšerky se bojí hraček – každá jiné. Pokud tedy hračky správně využijete, vítězství je Vaše!

 

Užívejte si společné rodinné prázdninové dny – třeba právě při hře a já se budu opět těšit s tipy na Společenské hry pro děti školního věku.

Vaše Spořivá máma

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *