8 tipů na zdravé svačiny pro děti

Michaela Šrajerová
Zveřejněno 26.2.2020

Pokud Vám není jedno, co jí Vaše děti a zároveň Vám již dochází nápady na zdravější svačinky, je tento článek určený právě Vám. Pokusím se nastínit několik možností, co Vašim dětem servírovat, abyste uspokojili jejich chutě a zároveň neměli špatný pocit, že jim dáváte něco nezdravého.

Tak trochu jiné mlsání

Pokud zrovna Vaše dítě, stejně jako má dcera, prochází ,,mlsacím” obdobím, doporučím produkty, které dcera vnímá jako ,,mlsky“ a já nemám až takový problém jí je dopřát. Mezi takové pochutiny patří Jablečné trubičky, které jsou vyrobeny ze sušené jablečné dřeně. Při výrobě nejsou použity žádné chemické ani konzervační látky.

Jako výhodu vidím také to, že je na výběr ze 3 variant. Liší se pouze použitá poleva, nicméně pro mou dceru je důležité, že si může sama vybrat. Na výběr jsou Jablečné trubičky s jogurtem, s jahodovým jogurtem či s čokoládou.

Pokud už budete v e-shopu nakupovat, doporučuji přihodit do nákupního košíku některé ze sušenek BIO ZEMANKA. Jedná se o BIO produkty a na výběr je opravdu velké množství druhů, takže si může každý vybrat dle své chutě.

Chia semínka si oblíbí i děti

Velmi oblíbené jsou u nás také chia pudinky a dezerty. Chia semínka obsahují velké množství živin a antioxidantů, díky čemuž se stala v poslední době velmi oblíbená. Navíc z nich jdou vytvořit skutečně výborné snídaně nebo právě svačinky pro děti i dospělé.

U nás je v oblibě především čokoládový chia pudink, jehož příprava je velmi jednoduchá. Stačí smíchat kokosové mléko, chia semínka a kakaový prášek. Dosladit můžete medem, kokosovým cukrem nebo jinou alternativou. Poté stačí nechat přes noc v lednici a ráno můžete servírovat. Semínka krásně nabobtnají a vytvoří hustou konzistenci. Dětem poté dozdobím například malinami.

Namíchejte si mȕsli sami

V mnohých rodinách se stalo nedílnou součástí jídelníčku mȕsli. Spousta maminek má bohužel pocit, že dětem dopřává zdravou snídani či svačinu, ale opak je pravdou. Kupované zapečené mȕsli je často přeslazené, díky čemuž je jeho výživová hodnota degradována. Přitom připravit chutné a zdravé mȕsli lze velice snadno.

Pokud se nechcete pouštět do žádných experimentů, vsaďte na jistotu v e-shopu Mixit. Najdete zde osvědčené kombinace, které jsou mezi zákazníky oblíbené.

My jsme si zkoušeli doma vytvořit kombinace sami – dle svých chutí. V případě, že navštívíte některou prodejnu se zdravou výživou, jistě najdete mnoho inspirace, co lze do směsi přidat. My jsme vždy k lupínkům, ořechům, semínkům atd. přimíchali lyofilizované ovoce. Dceři moc chutnalo, zároveň mȕsli jemně ochutilo dle přidaného druhu ovoce.

Dejte dětem na výběr

Někdy stačí málo a mohou být spokojeni všichni. U mých dětí se mi velmi osvědčila možnost výběru. Pokud jsem jim naservírovala pouze jablko, měly pocit, že je svačinka nic moc a někdy se bouřily. Proto jsem začala servírovat 3 a více potravin – trochu jablka, pár oříšků a třeba dvě malé kvalitní sušenky, něco doma upečeného nebo výše uvedené lyofilizované ovoce.

Pokud by jste chtěli dělat dětem takovéto svačinky do školy, doporučuji zakoupit dělený svačinový box, kam můžete vše krásně připravit a rozdělit do jednotlivých přihrádek. Děti se pak mohou každý den těšit, co je čeká.

Začněte klíčit!

A ještě jeden tip na závěr. Ke slaným svačinkám můžete čas od času přibalit naklíčené mungo. To je nabité enzymy, vitamíny a minerály, které posílí imunitu. Navíc! Klíčení zvládne naprosto každý. Zakoupit lze různé klíčící nádoby, já osobně si vystačím se skleněnou miskou a cedníkem. Mungo nechám ponořené ve vodě přes noc, ráno vodu sliju a nechám v nerezovém cedníku na kuchyňské lince. Potřeba je během dne párkrát propláchnout. Za dva dny již jsou viditelné klíčky a je tedy možné začít konzumovat 🙂

 

Ačkoliv je to někdy boj, držím všem rodičům palce, aby vydrželi a pomohli svým dětem zavést správné stravovací návyky. Můžete tak pozitivně ovlivnit celý jejich život.

Vaše Spořivá máma

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *